2012 Melbourne Fringe Festival Awards Announced

15th October 2012 - Fringe News

2012 Melbourne Fringe Festival Award Recipients

The Melbourne Fringe Festival Awards were announced to a capacity crowd in the Fringe Club on the last Saturday of the 2012 Festival. The awards celebrated and acknowledged the diversity, professionalism and exceptional quality of work exhibited in 2012.

Professional Development Awards

Touring Awards

The Tiki Tour Ready Award, supported by Auckland Fringe – presented by Michael Keating 

WINNER: Emily Taylor, Cannonball

 

Innovation in Theatre, supported by Brisbane Powerhouse – presented by Sarah Neal

WINNER: Show Me Yours, I’ll Show You Mine

 

Outstanding Comedy Show, supported by Brisbane Powerhouse – presented by Sarah Neal

WINNER: Truth

 

Innovation in Dance or Cabaret, supported by the Judith Wright Centre of Contemporary Arts - presented by Lewis Jones

WINNER: Shian Law, Body Obscure Object

 

The Tour Ready Award, Supported by Adelaide Fringe – presented by Greg Clarke 

WINNER: How to draw cartoobs and other typos

 

Best Experimental Performance, Supported by PACT Centre for Emerging Artists – presented by Julie Vulcan

WINNER: Hello My Name Is

 

Local Awards

The Discovery Award, supported by Melbourne Festival - presented by Josephine Ridge

WINNER: Zoey Dawson, The Unspoken Word is Joe

 

Outstanding Indigenous Artist, supported by the Wilin Centre for Indigenous Arts - presented by Eugenia Flynn

WINNER: Sandy Greenwood, Othello: Death Poll 

 

Best Emerging Writer, Supported by Writers’ Victoria, in association with the Melbourne Theatre Company – presented by Roderick Poole               

WINNER: Sofia Chapman, The Four Accordionists of the Apocalypse 

 

Innovation in Culturally Diverse Practice, supported by Kultour - presented by Stephanie Kabanyana

WINNER: DasSHOKU Shake!

 

Best Emerging Producer, supported by Auspicious Arts – presented by John Paul Fischbach

WINNER: Brian Robertson, The Unstoppable, Unsung Story of Shaky M

 

Original New Circus, supported by Circus Oz – presented by Antonella Casella

WINNER: Mitch Jones, One Night Stand 

 

Best Emerging Circus Performer, supported by ACAPTA - presented by Anni Davey

WINNER: Hannah Cryle, Pants Down Circus 

 

Category Awards


Best Cabaret

WINNER: Just a Little Something I’ve Been Working On

 

Best Circus

WINNER: Pants Down Circus

 

Best Comedy

WINNER: Choose Your Own Portenza!

HIGHLY COMMENDED: Slutmonster and Friends

 

Best Dance

WINNER: Opal Vapour

 

Best Live Art

WINNER: Sex Poetry Booth

 

Best Music

WINNER: Automation

 

Best Performance

WINNER: Show Me Yours, I’ll Show You Mine

 

Best Venue

WINNER: Trades Hall

 

Best Visual Arts

WINNER: So Fukin Native

 

Best Fringe Kids

WINNER: Dr Brown Brown Brown Brown Brown and his Singing Tiger

 

People’s Choice Award

WINNER:  Aunty Donna and the Fax Machine Shop